problem połowy Polaków

Żylaki w Polsce stwierdzamy u około 45% dorosłych kobiet  i 38% dorosłych mężczyzn w różnym wieku. Z naszych obserwacji wynika również, że odsetek ten stale wzrasta.
Z Angiologiem, Flebologiem  dr n. med. Wojciechem Mikuskiem  rozmawia Paweł Płoskonka ekspert marki Veera Przeciwzylakowa.

 

Panie Doktorze, czy rzeczywiście zachorowalność na żylaki kończyn dolnych jest tak wysoka?

Żylaki w Polsce stwierdzamy u około 45% dorosłych kobiet  i 38% dorosłych mężczyzn w różnym wieku. Z naszych obserwacji wynika również, że odsetek ten stale wzrasta. Statystycznie częściej chorują osoby starsze, jednak sporą liczbę pacjentów wymagających leczenia operacyjnego  stanowią osoby stosunkowo młode, w wieku od 30 do 50 lat. Problem może dotyczyć już nawet dzieci w wieku szkolnym. W ostatnich kilku latach operowaliśmy, wykorzystując najnowocześniejsze metody, kilkunastu nastolatków u których w wyniku niewydolności większych pni żylnych pojawiły się żylaki kończyn dolnych powodujące istotne dolegliwości.  

 

Jaki jest mechanizm powstawania żylaków kończyn dolnych?

W wyniku złożonych procesów  patologicznych w świetle większych żył, położonych nieco głębiej w tkance podskórnej, dochodzi do uszkodzenia aparatu zastawkowego żył i powstania  nadciśnienia żylnego. W następstwie tego zjawiska w żyłach pojawia się fala wsteczna krwi tzw. refluks, który wpływa na  deformację ściany powierzchownych naczyń żylnych, które zmieniają się w żylaki. Im dłuższy czas trwania choroby tym żylaki są większe. Żylaki kończyn dolnych są jedną z postaci przewlekłej niewydolności żylnej. Liczne drobne żylaki sieciowe, położone tuż pod skórą, teleangiektazje tzw. pajączki naczyniowe, również mogą wskazywać na utrzymujące się nadciśnienie żylne w obrębie kończyn dolnych.

Co jest przyczyną powstawania żylaków kończyn dolnych?

Przyczyn powstawania żylaków kończyn dolnych jest bardzo wiele. Ogromną rolę odgrywa czynnik genetyczny. Udowodniono większą zachorowalność u osób, u których występowały żylaki rodzinnie. Pojawienie się zmian u córki rodziców z żylakami jest prawie pewne. Nie bez znaczenia są również czynniki środowiskowe - do powstania żylaków predysponuje mała aktywność fizyczna oraz stojąca lub siedząca praca, nadwaga lub zły dobór obuwia. W wynik tych czynników dochodzi do zaburzenia pracy mięśni łydki i osłabienia funkcji żył głębokich i powierzchownych.  Istotną rolę odgrywają również błędy żywieniowe. Coraz więcej pojawia się doniesień naukowych o niekorzystnym wpływie palenia papierosów na stan śródbłonka żył.

Kiedy chory z żylakami kończyn dolnych powinien zgłosić się do specjalisty?

Odpowiednią diagnostykę oraz działania profilaktyczne należy wdrożyć jak najwcześniej. Najlepiej jeszcze wtedy kiedy nie ma żylaków a pojawiają się jedynie dolegliwości takie jak: nocne kurcze, uczucie ciężkości nóg, pieczenia stóp, obrzęki goleni-głównie wieczorem. Porady należy zasięgnąć również wtedy kiedy pojawią się drobne żylaki sieciowe na powierzchni tylnej i bocznej ud i goleni lub pojawi się siatka pajączków naczyniowych w okolicy kostki przyśrodkowej. W tych przypadkach należy wykonać diagnostykę ultrasonograficzną z dopplerem. Dokładna ocena stanu żył, powierzchownych i głębokich, lokalizacja ewentualnych źródeł refluksu, pozwoli na wdrożenie odpowiedniej terapii. Należy pamiętać iż nie leczone żylaki dużej średnicy modą być źródłem powstania niebezpiecznych skrzeplin.

Klasyfikacja kliniczna – C - określa stopień zaawansowania choroby.
Im wyższa kategoria, tym kończyna ma więcej ciężkich objawów PNŻ (cyfry od 0 do 6).
kolo obiawow  C0 brak widocznych lub wyczuwalnych zmian żylakowych
C1 występowanie teleangiektazji lub żylaków siatkowatych
C2 żylaki
C3 obrzęki
C4 zmiany skórne pochodzenia żylnego
C5 zmiany skórne oraz wygojone owrzodzenia
C6 czynne owrzodzenia 

 

Jak najskuteczniej pozbyć się żylaków?

Jestem zwolennikiem leczenia zabiegowego niewydolnych żył i żylaków. Cennym uzupełnieniem leczenia zabiegowego jest terapia kompresyjna. Stosowanie odpowiednich  pończoch lub podkolanówek  o stopniowanej sile kompresji istotnie zwalnia lub nawet zatrzymuje postęp choroby. Na naszym rynku dostępne są doskonałej jakości wyroby uciskowe światowych liderów w dziedzinie kompresjoterapii, (takich jak Varisan® ). Jako uzupełnienie stosować można leczenie farmakologiczne. Leki doustne lub miejscowe łagodzą w pewnym stopniu skutki choroby. Nie zastąpią jednak kompresjoterapii lub leczenia zabiegowego, a dodatkowo niejednokrotnie są nadużywane i źle stosowane.

 

Jakie są metody leczenia zabiegowego?

540-pix-veera operacjaLeczenie zabiegowe obejmuje klasyczne metody operacyjne oraz metody małoinwazyjne. Medycyna zmierza do wykorzystania metod jak najmniej inwazyjnych. Od wielu lat na świecie, jak również w Polsce, w wielu ośrodkach wykonuję się zabiegi leczenia  żylaków kończyn dolnych bez użycia skalpela. W Europejskim Centrum Flebologii w Katowicach oraz w Ośrodku Flebologii Małoinwazyjnej w Bytomiu, wykorzystujemy techniki termicznej i chemicznej ablacji niewydolnych żył. Wprowadzony do wnętrza żyły bardzo cienki światłowód laserowy pozwala na trwałe zamknięcie, dużej średnicy naczynia, bez konieczności jej operacyjnego usuwania. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleni miejscowym, co nie upośledza sprawności ruchowej pacjenta. Uzupełnieniem wewnątrzżylnej ablacji laserowej jest skleroterapia lub echoskleroterapia  piankowa żylaków.

Czy odpowiednia wiedza i zachowania prozdrowotne mogą ograniczyć rozwój choroby żylakowej?

Jak najbardziej tak. Mamy przecież istotny wpływ na nasz tryb życia. Ograniczmy czas jaki spędzamy w pozycji siedzącej lub stojącej. Odpoczywajmy z uniesionymi ku górze kończynami dolnymi. Unikajmy zaparć. Dbajmy u utrzymanie prawidłowej wagi ciała. Stosujmy diety bogate w witaminę C oraz tkankę łączną. Najważniejszym elementem profilaktyki rozwoju choroby żylakowej jest  stosowanie wyrobów uciskowych. Wykorzystanie nowoczesnej technologii i materiałów do produkcji  podkolanówek, pończoch czy rajstop uciskowych  pozwala na  ich codzienne stosowanie. O konieczności stosowania tego typu wyrobów, powinny  szczególnie pamiętać, kobiety w czasie trwania  ciąży. Pamiętajmy również o profilaktycznych badaniach ultrasonograficznych z dopplerem żył kończyn dolnych. W mojej opinii badania te powinny być wykonywane co 3 do 5 lat po 20 roku życia.


Bardzo dziękuję za rozmowę.  

Doktor Wojciech Mikusek współpracuje z:
Europejskie Centrum Flebologii:
Angelius Provita, Katowice ul. Fabryczna 13D
Ośrodek  Flebologii Małoinwazyjnej: Avimed,  Bytom Plac Żeromskiego 1
MEDestetica: Gliwice ul. Raciborska 12/3
Limfmed: Ośrodek Leczenia Obrzęków, Chorzów Św. Piotra 9

 

 

Wyjątkowe produkty kompresyjne Veera!

Poprawiają krążenie i perfekcyjnie modelują nogi!

Veera to niezwykle eleganckie produkty ze stopniowanym uciskiem. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom, nadają lekkości nawet najbardziej zmęczonym nogom. Są testowane klinicznie, niezwykle trwałe, wykonane z przyjemnego w dotyku materiału. Są niezwykle trwałe. Dzięki specjalnemu splotowi rajstopy zachowują bardzo długo swoje właściwości, ale są również odporne na puszczanie oczek. To coś co doceni każda kobieta. Nawet jeżeli zaciągniesz rajstopę, nie musisz się martwić o to, że poleci oczko. Każdego dnia dbają o zdrowie i piękno Twoich nóg. Idealnie modelują sylwetkę, dzięki czemu będziesz wyglądała smukło i kobieco. Stosowane w profilaktyce zapewniają nogom piękno i zdrowie na długie lata.

 

Veera Przeciwzylakowa

to linia idealna na co dzień

modulprodukty 360x280 v2


Veera Premium

to linia z mikrofibry, mieka i przyjazna dla skóry

premium-produkty v2

Veera Love

to wyjątkowa linia dla kobiet w ciąży

love-produkty v2

 

Veera for Men

Trwałe i eleganckie. Zapewniaja skuteczną pomoc w pierwszych objawach problemów z krążeniem. Szczególnie polecane dla osób które długo podróżują.

produkty 1

Veera idealna na co dzień

Produkty uciskowe Veera:

  • wyszczuplają
  • oddychają
  • modelują
  • nadają lekkości

 

Kiedy zacząć nosić rajstopy Veera:

  • pękanie drobnych naczyń (pajączków)
  • obrzęki nóg
  • zmęczenie i ból nóg
  • genetyczną skłonność do żylaków
  • siedzący tryb życia
  • niewydolność krążenia
  • częste podróże
  • podczas ciąży (Veera love)

 

Veera to gwarantowana jakość:

  • Wyrób medyczny
  • Precyzyjne strefy ucisku
  • Anatomicznie dziany
  • Z piętą i palcami
  • testowany klinicznie
  • nagrodzony przez konsumentów (Laur Konsumenta i Lidera Jakości)
  • bardzo trwały

Zobacz pełną linię produktów marki Veera

 

Linia medyczna  II, III klasa ucisku

Produkty linii medycznej charakteryzują się przede wszystkim dostępnością najwyższych klas kompresji – II i III, zarezerwowanych do celów medycznych (leczniczych). Ich używanie powinno odbywać się po ścisłym zaleceniu lekarza i pod jego kontrolą. Przy produkcji wyrobów Veera Forte (II i III CCL) i VARISAN (II i III CCL) największy nacisk stawiany jest na jakość wykonania i precyzyjne rozmieszczenie stref ucisku, tak aby najsilniej oddziaływać przy kostce by zelżeć ku górze. Dzięki testom klinicznym produkty linii medycznej dają gwarancję zarówno stopniowanego i precyzyjnie dobranego (określonego na odpowiednim, deklarowanym poziomie) ucisku jak i nieuczulających materiałów z których zostały wykonane..

 

veera forte

varisan

 

Produkty z linii Veera Forte to szerokawa gama w II klasie ucisku oraz specjalistyczne pończochy przeciwzakrzepowe.

GAMA PRODUKTÓW:

  • Podkolanówki, pończochy, rajstopy z zamkniętymi i otwartymi palcami II klasa ucisku – 23-32 mmHg
  • Veera A.T.E - Przeciwzakrzepowe pończochy samonośne

forte pudelka

Produkty VARISNA to szeroka gama w I, II i III klasie ucisku, w kolekcjach TOP i FASHION, a także produkty przeciwzakrzepowe, przeciwobrzękowe.

GAMA PRODUKTÓW:

  • Podkolanówki, pończochy, półrajstopy, rajstopy z zamkniętymi i otwartymi palcami I klasa ucisku – 18-21 mmHg II klasa ucisku – 23-32 mmHg III klasa ucisku – 34-46 mmHg
  • Podkolanówki z zippem
  • Rękawy przeciwobrzękowe
  • Pończochy przeciwzakrzepowe bawełniane
  • Skarpetki bezuciskowe z separacją palców

varisan pudelka

zobacz zobacz

 

 

Ta strona używa plików cookies w celu jej poprawnego funkcjonowania. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą Politykę prywatności.

Akceptuję pliki cookies od tej witryny.